#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

5 sposobów, jak pomóc nastolatkowi przetrwać trądzik

Każdy rodzaj trądziku (pryszcze, zaskórniki, wągry lub torbiele trądzikowe) może mieć katastrofalne skutki dla nastolatka.

Właśnie wtedy, gdy nasz wygląd staje się tak ważny i chcemy wyglądać jak najlepiej, może pojawić się trądzik. Niektóre nastolatki wydają się nie przejmować trądzikiem. Jednak dla większości nastolatków ten szczególnie widoczny problem skórny może być denerwujący.

Jeśli twoje dziecko wydaje się być zdenerwowane z powodu trądziku, oto jak możesz mu pomóc:

1. Traktuj trądzik poważnie. Mówienie nastolatkowi, że pryszcze, zaskórniki i inne wykwity w końcu same znikną, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oczekując, że trądzik sam zniknie, nastolatek może stracić poczucie własnej wartości. Wiele badań wskazuje, że trądzik obniża samoocenę.

Dzieci z trądzikiem mogą być także zastraszane. Koledzy z klasy mogą je nazywać "pyzatą twarzą" lub "kraterową twarzą". Mogą mówić im, żeby umyły twarz. Znęcanie się może także obniżać samoocenę.

Badania wykazują, że po ustąpieniu trądziku wzrasta poczucie własnej wartości. Leczenie może pomóc w usunięciu trądziku.

Leczenie trądziku już teraz może także zapobiec jego zaostrzeniu. Bez leczenia trądzik czasami staje się poważny. Po ustąpieniu ciężkiego trądziku mogą pozostać trwałe blizny potrądzikowe.

1. Zachowaj ostrożność, przypominając nastolatkowi o konieczności stosowania leczenia trądziku. Aby leczenie było skuteczne, nastolatek musi je stosować. Aby pomóc, możesz przypominać nastolatkowi o konieczności stosowania leczenia trądziku. Rób to jednak ostrożnie.

W niewielkim badaniu dermatolodzy odkryli, że gdy rodzice codziennie przypominali nastolatkom o konieczności stosowania leków na trądzik, takie podejście przyniosło odwrotny skutek. Nastolatki twierdziły, że codzienne przypomnienia były dla nich jak "zrzędzenie". Spowodowało to, że nastolatki rzadziej stosowały leki przeciwtrądzikowe.

Mniejsza liczba przypomnień ze strony rodziców może być bardziej skuteczna.

Pomocne może być przestrzeganie terminów wizyt u dermatologa. Badania wykazują, że większość ludzi, w tym nastolatki, chętniej stosują się do planu leczenia tuż przed wizytą i po niej.

1. Postaraj się ograniczyć stres. W okresie nastoletnim prawie wszystko może wydawać się stresujące. Pomóc może jednak wszystko, co możesz zrobić, aby ograniczyć stresujące sytuacje. Stres może powodować zaostrzenie trądziku.
  1. Zwracaj uwagę na oznaki depresji. Trądzik może wpływać na poczucie własnej wartości nastolatków, a nawet dorosłych. Wiele badań wykazało, że trądzik może prowadzić do depresji, stanów lękowych lub obu tych stanów. Im dłużej ktoś ma trądzik, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych problemów.

Badania wykazały również, że pozbycie się trądziku może złagodzić objawy depresji i niepokoju.

Ponieważ depresja może mieć tak niszczący wpływ na życie człowieka, ważne jest, aby rodzice rozpoznawali jej objawy, które mogą obejmować:

• Smutek utrzymujący się przez 2 tygodnie lub dłużej
    • utrata zainteresowania zajęciami, które kiedyś sprawiały nastolatkowi przyjemność
    • Tendencja do unikania spotkań towarzyskich, nawet z osobami w swoim wieku.

Jeśli zaobserwujesz którekolwiek z tych zachowań w czasie, gdy Twój nastolatek ma trądzik, być może nadszedł czas, aby udać się do dermatologa w celu leczenia trądziku. Dzięki postępom w leczeniu praktycznie każdy przypadek trądziku można skutecznie wyleczyć.

1. Pozwól nastolatkowi spotkać się z dermatologiem samemu. Jeśli nastolatek ma wizytę u dermatologa, pozostawienie go sam na sam z dermatologiem może pomóc wszystkim. Dzięki temu dermatolog będzie mógł poznać potrzeby nastolatka i nawiązać z nim więź. Może to być o wiele trudniejsze, gdy w gabinecie znajduje się rodzic.

Większość nastolatków ma trądzik. Jeśli ten trądzik im przeszkadza, z pewnością docenią kogoś, kto pomoże im uzyskać jaśniejszą skórę.

Leczenie trądziku w momencie jego wystąpienia może zapobiec niskiej samoocenie, depresji i niepokojowi.

Dodatkowe powiązane informacje

• 7 powodów, dla których warto wcześnie zacząć leczyć trądzik
  • Trądzik: wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim
  • Jak leczyć różne rodzaje trądziku?

Zdjęcia: Getty Images

Odniesienia
Dalgard F, Gieler U, et al. "Samoocena i zadowolenie z własnego ciała wśród nastolatków z trądzikiem: Wyniki badania populacyjnego." J Am Acad Dermatol. 2008;59(5):746-51.

Gieler U, Gieler T, et al. "Trądzik a jakość życia - wpływ i postępowanie." J Eur Acad Dermatol Venereol. 2015;29 Suppl 4:12-4.

Harper JC. "Acne: The Basics." (Artykuł napisany przez dermatologa Julie C. Harper, MD, aby pomóc swoim pacjentom uzyskać najlepsze wyniki leczenia trądziku). Maj 2003.

Revol O, Milliez N, et al. "Psychological impact of acne on 21st-century adolescents: decoding for better care". Br J Dermatol. 2015;172 Suppl 1:52-8.

Tomas-Aragones, Marron SE. "Body image and body dysmorphic concerns." Acta Derm Venereol. 2016;96(217):47-50.

Yentzer BA, Gosnell AL, et al. "Letter to the editor: A randomized controlled pilot study of strategies to increase adherence in teenagers with acne vulgaris." J Am Acad Dermatol. 2011;64(4):793-5.

Zaenglein AL. "Making the case for early treatment of acne." Clin Pediatr. 2010;49(1):54-9.

#