#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Botox do wypełniania zmarszczek bitumicznych

Botox Botox to specjalna toksyna botulinowa, znana również jako jad kiełbasiany. Ma ona bardzo silne działanie; skutecznie hamuje wydzielanie się w organizmie acetylocholiny, która odpowiada z kolei za przekazywanie impulsów między mięśniami a nerwami. Toksyna ta blokuje połączenia nerwów i mięśni; powoduje to natychmiastowe rozluźnienie się mięśni, a skóra ulega dzięki temu znacznemu wygładzeniu. Toksyna ta cieszy się dużym uznaniem we współczesnej medycynie; stosuje się ją między innymi w okulistyce, dermatologii i neurologii. W tym drugim przypadku jest wykorzystywana do terapii przeciwko nadmiernej potliwości, pozwala także na skuteczną likwidację widocznych zmarszczek mimicznych.

Preparaty wykorzystywane w tej dziedzinie medycy są produkowane w warunkach laboratoryjnych; następnie pakuje się je próżniowo w starannie odmierzonych dawkach, tak, aby były one w pełni bezpieczne dla pacjenta. W czasie jednego zabiegu można podawać około 20-60 jednostek takiego preparatu. Przed ich podaniem lekarz przeprowadzający zabieg musi dokładnie poznać potrzeby oraz uwarunkowania fizyczne danego pacjenta, bowiem jedynie dzięki temu możliwe jest ustalenie, jaka dawka będzie dla niego najlepsza. Nie może tu być oczywiście mowy o jakiejkolwiek toksyczności podawanych preparatów, bowiem w takim wypadku ilość musiałaby tu wynosić około 3 tysięcy jednostek.

Wielkość dawki podawanej pacjentowi jest uzależniona od szeregu czynników; zarówno jego indywidualnych potrzeb jak i miejsca wykonywania zabiegu. Ważny jest również sposób jego przeprowadzania – właśnie dlatego jest to ustalane na specjalnych konsultacjach przez lekarza. Istnieje wiele problemów dermatologicznych przy których toksyna botulinowa może nam pomóc. Są to przede wszystkim kurze łapki, zmarszczki w okolicy oczu, nosa, warg. Stosuje się ją także do korekcji kącików ust czy fałdów podbródka. Podana toksyna ma działanie miejscowe, a jej efekty nie są stałe; w zależności od pacjenta oraz sposobu wykonania zabiegu mogą one utrzymywać się przez około 4-6 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg, jeśli pacjentce zależy na dłuższym ich utrzymaniu.

#