#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Co warto wiedzieć o botoksie?

botoks informacjeO botoksie nazywanym też toksyną botulinową mówi się coraz częściej, okazuje się bowiem, że mamy w jego przypadku do czynienia nie tylko z najpopularniejszą, ale i z najbardziej skuteczną metodą pozbywania się zmarszczek mimicznych pojawiających się na górnej części twarzy. Same zabiegi z jego wykorzystaniem opierają się na wstrzykiwaniu małych dawek preparatu w kilka miejsc, jeśli zaś miejsca te są wybrane właściwie, a sam zabieg wykonany jest profesjonalnie – można liczyć na długotrwały efekt. Najważniejsze zadanie, jakie ma do spełnienia botoks polega na zablokowaniu impulsów nerwowych, które są wysyłane z mózgu, a następnie docierają do tkanek mięśniowych. Dzięki temu mięśnie mimiczne nie wykonują naturalnej dla siebie pracy, a tym samym nie tworzą się zmarszczki.

Pierwsze doświadczenia medycyny z botoksem pochodzą już z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, wtedy jednak stosowano go przede wszystkim w charakterze preparatu leczniczego. Początek dwudziestego wieku to okres dużych zmian w tym zakresie, botoks został bowiem dostrzeżony przez kosmetologię, a następnie stał się jednym z najbezpieczniejszych wykorzystywanych przez nią środków. Statystyki mówią nam o tym, że zabiegi z wykorzystaniem tej toksyny pozwalają na pozbycie się nawet 80 procent zmarszczek, choć zawsze należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z zabiegiem tymczasowym, jego skuteczność jest więc uzależniona od częstotliwości, z jaką go powtarzamy. Nie zawsze możemy zresztą decydować się na redukowanie zmarszczek tą metodą.

Wśród przeciwwskazań za najważniejsze uznaje się ciążę, z zabiegiem powinny też jednak wstrzymać się osoby zmagające się z chorobami układu sercowego i nerwowego oraz chorobami mięśni. Samo przygotowanie do zabiegu nie jest zbyt skomplikowane, wielu lekarzy radzi jednak, aby został on poprzedzony rewitalizacją skóry. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia osób, których skóra jest bardzo wiotka, mamy bowiem wówczas gwarancję, że zabieg będzie bardziej efektywny. Zabieg wykonywany jest w gabinecie lekarskim i w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga znieczulenia. Za jego wykonanie odpowiadają przede wszystkim chirurdzy plastyczni, mogą być to jednak także chirurdzy zajmujący się medycyną estetyczną oraz dermatolodzy. W czasie trwania zabiegu lekarz koncentruje się na wstrzykiwaniu botoksu w starannie wybrane wcześniej miejsca na twarzy. Nie zawsze musi być to dokładnie to miejsce, w którym widoczna jest zmarszczka. Do wstrzykiwania toksyny botulinowej wykorzystywana jest bardzo cienka igła, zawsze w czasie zabiegu używa się przy tym jednorazowych strzykawek. Skutkiem zabiegu jest nie tylko likwidacja zmarszczek, ale również złagodzenie wyrazu twarzy. Nie trzeba obawiać się przy tym o to, że twarz starci swoją naturalną mimikę.

#