#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Co warto wiedzieć o usuwaniu tatuaży z wykorzystaniem lasera?

usuwanie tatuażyUsuwanie tatuaży za pomocą promieniowania laserowego to nie jedna, ale przynajmniej kilka metod, które charakteryzuje zróżnicowany stopień skuteczności. Współcześnie największą popularnością cieszą się lasery Q-switch, które gwarantują bardzo krótkie promieniowanie charakteryzujące się jednocześnie dużą gęstością mocy. Stosowanie ich przyczynia się do tego, że zabieg eliminowania tatuaży staje się procedurą ambulatoryjną, może być więc wykonany wyłącznie przez lekarza.

Sam zabieg poprzedza dokładny wywiad. Po jego zakończeniu wykonywana jest próba laserowa, nie można bowiem przystąpić do usuwania tatuażu bez oceny wrażliwości skóry. Ból nie jest duży, a pacjenci porównują go często do strzału gumką, zawsze jednak podejmuje się próby jego zmniejszenia poprzez zastosowanie znieczulenia. Jego rodzaje są dość zróżnicowane, wiele zależy bowiem od tego, jak wrażliwy jest pacjent. Już po zabiegu możemy obserwować uszkodzenia naskórka, są one jednak delikatne i dość szybko się golą. Jeszcze w gabinecie pacjent otrzymuje zresztą opatrunek z maścią antybiotykową, która przyspiesza ten proces. Kilka dni po zabiegu pojawiają się strupki, a choć z każdym zabiegiem tatuaż staje się mniej widoczny, niekiedy pewna ilość barwnika pozostaje w skórze.

Bywa i tak, że skutkiem ubocznym zabiegu są blizny, choć w zdecydowanej większości przypadków zmagają się z nimi przede wszystkim osoby mające szczególne predyspozycje w tym zakresie. Warto pamiętać i o tym, że niewskazane jest samodzielne zrywanie strupków, może to bowiem doprowadzić nie tylko do infekcji, ale i do powstawania blizn. Eliminacja ewentualnych skutków ubocznych jest możliwa między innymi dzięki stosowaniu maści dezynfekującej, jej wybór powinien być jednak uzgodniony z lekarzem. Tuż po zabiegu możemy mieć również do czynienia z przebarwieniami, odbarwieniami, a nawet ze zmianami faktury skóry. Nie musimy jednak przejmować się tego rodzaju skutkami ubocznymi, w zdecydowanej większości przypadków znikają one bowiem po maksymalnie dwóch dniach. Nawet ewentualne trwałe zmiany są niemal niewidoczne, pacjenci nie mają więc większego problemu z ich akceptacją.

#