#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Czy to trądzik na twarzy mojego dziecka?

Noworodek z trądzikiem: U noworodków trądzik często ustępuje samoistnie bez leczenia.

Jest to możliwe. Trądzik zaczyna się zwykle w wieku nastoletnim, ale niektóre niemowlęta mają trądzik. Oto, co powinni wiedzieć rodzice.

Trądzik u noworodków to na ogół nic niepokojącego

U około 20% noworodków występuje rodzaj trądziku zwany trądzikiem noworodkowym. Zazwyczaj pojawia się on około 2 tygodnia życia, ale może wystąpić także przed ukończeniem 6 tygodnia życia. Zdarza się, że dziecko rodzi się z trądzikiem.

Jeśli Twój noworodek ma trądzik, to zazwyczaj na jego policzkach i nosie pojawiają się wypryski. Trądzik może pojawić się także na czole, brodzie, skórze głowy, szyi, plecach lub klatce piersiowej.

Trądzik noworodkowy to na ogół nic niepokojącego. Rzadko powoduje powstawanie blizn i zwykle ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach.

Trądzik jest bardziej niepokojący po 6. tygodniu życia

Trądzik pojawiający się po 6. tygodniu życia nazywany jest trądzikiem niemowlęcym. Ten typ trądziku może pojawić się między 3 a 6 miesiącem życia.

Jeśli u Twojego dziecka trądzik pojawił się po 6. tygodniu życia, powinnaś udać się do dermatologa lub dermatologa dziecięcego z certyfikatem. Może to być pomocne z kilku powodów. Możesz:

  • Upewnić się, że to trądzik: Rzadziej zdarza się, że trądzik pojawia się u dziecka po 6. tygodniu życia, dlatego warto upewnić się, że dziecko rzeczywiście ma trądzik. Inne choroby skóry mogą przypominać trądzik. Twoje dziecko może mieć infekcję skóry lub egzemę.
  • Wyklucz, że coś dzieje się w organizmie dziecka: Jeśli trądzik zaczyna się po 6. tygodniu życia dziecka, może to być oznaką problemu zdrowotnego. Aby to wykluczyć, konieczne jest przeprowadzenie badania skóry, a niekiedy także badania krwi lub prześwietlenia.
  • Dowiedz się, czy przyczyną trądziku nie jest jakiś produkt do pielęgnacji skóry. Niektóre dzieci dostają trądziku z powodu maści lub olejków znajdujących się w produktach stosowanych na ich skórze.
  • Zapobiegaj powstawaniu trwałych blizn potrądzikowych. Podczas gdy trądzik noworodków rzadko powoduje powstawanie blizn, trądzik niemowląt może powodować trwałe blizny potrądzikowe. Dermatolog może pomóc w zapobieganiu powstawania blizn.

Chociaż dermatolog powinien zbadać dziecko, u którego trądzik pojawił się po 6. tygodniu życia, ten rodzaj trądziku często ustępuje samoistnie. Zwykle trwa to od 6 miesięcy do roku. U niektórych dzieci trądzik utrzymuje się jednak przez dłuższy czas. Trądzik może utrzymywać się nawet u nastolatków.

Nigdy nie stosuj na skórę dziecka płynów przeciwtrądzikowych ani innych preparatów przeciwtrądzikowych, chyba że zaleci to dermatolog.

Pielęgnacja skóry dziecka z trądzikiem

Jeśli Twoje dziecko ma trądzik, dermatolodzy zalecają, aby:

  • Nigdy nie nakładaj na skórę dziecka leków na trądzik ani płynów przeciwtrądzikowych, chyba że zaleci to dermatolog lub pediatra Twojego dziecka.
  • Bądź bardzo delikatna dla skóry dziecka i unikaj szorowania skóry z trądzikiem.
  • Myj skórę dziecka letnią (nie gorącą) wodą.
  • Zrezygnuj z używania tłustych produktów do pielęgnacji skóry.

Dermatolog może powiedzieć Ci, kiedy należy leczyć trądzik u dziecka

Pojawienie się trądziku na skórze dziecka może być niepokojące. Dermatolog może Ci powiedzieć, czy należy go leczyć. Jeśli trądzik wymaga leczenia, możesz polegać na doświadczeniu dermatologa i bezpiecznie leczyć dziecko.


Zdjęcia
Zdjęcie trądziku noworodków wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Obrazek przedstawiający kąpiące się dziecko, Getty Images

Piśmiennictwo
Eichenfield LF, Krakowski AC, et al. "Evidence-based recommendations for the diagnosis and treatment of pediatric acne." Pediatrics. 2013;131 Suppl 3:S163-86.

Serna-Tamayo C, Janniger CK, et al. "Neonatal and infantile acne vulgaris: An update." Cutis 2014;94(1):13-15.

Zaenglein AL and Thiboutot DM. "Acne vulgaris." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (wydanie drugie). Mosby Elsevier, Hiszpania, 2008:500.

#