#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Epilacja - zabiegi

Epilacja

Ciągłe usuwanie owłosienia z ciała może być nie lada kłopotliwe. Dlatego też ludzie poszukują coraz nowszych i jeszcze skuteczniejszych sposobów na to, żeby pozbyć się owłosienia na długo. Epilacja nie jest nigdy przyjemna i dlatego wiele kobiet obawia się jej poddać. Istnieje jednakże zupełnie nowa, bezbolesna metoda na walkę z odrastającymi włoskami - to epilacja laserowa. Co warto o niej wiedzieć?

 

Usuwanie owłosienia - różne metody

Mężczyźni muszą golić brodę (o ile jej nie zapuszczają), natomiast kobiety tak naprawdę usuwają owłosienie niemal z całego ciała. Ciągłe golenie się może sprawiać kłopot, a - zwłaszcza u kobiet, które mają ciemne włosy - już najmniejsze włoski są doskonale widoczne. Tak naprawdę zatem należy się golić non stop - codziennie. Oczywiście, są różne metody trwalszego usuwania włosków niż tylko przy pomocy maszynki - można na przykład wykorzystać w tym celu wosk. 

Wbrew pozorom, epilacja i depilacja to nie to samo. Depilacja ma za zadanie usunięcie włosków - jednakże nie jest to trwałe usunięcie, a zatem włoski odrosną. Epilacja to zaś usuwanie owłosienia nie czasowe, a trwałe. Epilacja jest zatem wykonywana w salonie kosmetycznym, ponieważ to zabieg profesjonalny i do jego wykonania potrzeba o wiele więcej umiejętności, a nawet należy posiadać profesjonalny sprzęt. Epilacje wykonuje się zatem na przykład przy pomocy lasera.     Sprawdzoną metodą jest również elektroepilacja, która występuje w aż trzech odmianach - jako elektroliza, termoliza oraz tak zwany blend. Jednakże to właśnie epilacja przy pomocy lasera jest najbezpieczniejsza - choć, rzecz jasna, należy się liczyć z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Jak również z tym, że włoski po kilku latach zaczną odrastać. Kilka lat to oczywiście wspaniały skutek zabiegu. Nie tracimy czegoś na zawsze, a przy tym ryzykujemy o wiele mniej. Epilacja laserowa jest przy tym o wiele mniej bolesna, niż inne metody tego typu. 

 

Epilacja laserowa - przeciwwskazania

Nim dowiemy się, na czym dokładnie polega zabieg, należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia. Warto wiedzieć, że nie wszyscy mogą się mu poddać, ponieważ ingeruje on w skórę na sporej głębokości, zatem jeśli nasza skóra jest podrażniona i uszkodzona, zabieg musi zostać przesunięty. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest również posiadanie czynnego nowotworu, albo też wszelkie inne, skórne choroby, jak ATP (Atopowe Zapalenie Skóry), grzybica, łuszczyca, czy nawet wirusowe lub bakteryjne infekcje. 

Nie jest to jednak wszystko. Epilacja laserowa nie może zostać przeprowadzona u kobiet w ciąży, a także u osób, które posiadają problemy z sercem, a już szczególnie jeśli mają wszczepiony jego rozrusznik. Przeciwwskazanie to również skłonność do bliznowców oraz do powstawania przebarwień. Wszystko dlatego, że zabieg u niektórych osób - które mają takie skłonności - może wywołać podrażnienie, bądź też przebarwienia, które będą się utrzymywać na skórze nawet do kilku miesięcy. 

Do zabiegu nie mogą przystąpić również i ludzie, którzy w niedalekiej przeszłości poddali się niektórym zabiegom kosmetycznym, bądź też operacjom chirurgicznym. Przeciwwskazanie to na przykład peeling, który może spowodować, iż skóra będzie nadmiernie sucha (dlatego też nie można poddawać się epilacji laserowej, jeśli wykonaliśmy peeling później niż przed tygodniem). Zakaz obowiązuje również w sytuacji, gdy stosujemy terapię doustną retinoidami, bądź też stosujemy krem Retinol. W pierwszym przypadku odczekać trzeba nawet 6 miesięcy, zaś w drugim wystarczy odczekać około 4 tygodnie. Odstawić trzeba również maści z witaminami A i C, jak też zawierającymi soki owocowe oraz samoopalacz. 

Także i świeża opalenizna, albo też depilacja pęsetą, depilatorem mechanicznym, bądź woskiem jest zakazana. Nie należy tego robić do 4 tygodni przed zabiegiem. Wstrzymajmy się również przed innymi, laserowymi zabiegami oraz ostrożnie stosujmy niektóre napary ziołowe. Istnieją bowiem zioła światłouczulające, których stosowanie nie jest wskazane przed zabiegiem epilacji laserowej. Są to między innymi nagietek oraz dziurawiec. Jeśli stosowaliśmy kurację tymi ziołami, by wykonać zabieg trzeba odczekać przynajmniej 2 tygodnie.

 

Czym jest epilacja laserowa? 

Zabieg epilacji laserowej polega na jego oddziaływaniu na skórę ludzką. Dla samej skóry laser jest bezpieczny - nie powoduje jej uszkodzeń. Wnika natomiast wewnątrz mieszka włosowego, gdzie wiązka laserowa jest absorbowana przez melaninę. To właśnie tam następuje wzrost ciepła, powodujący destrukcję termiczną cebulki włosowej. Dzięki temu zjawisku zatem cebulka jest niszczona - a włos nie odrasta. Rzecz jasna, włosy są wytrzymałe, dlatego też najlepiej poddać się serii zabiegów - jeden nie wystarczy. 

Światło lasera swobodnie przenika przez skórę, a zatem można się ustrzec wielu podrażnień i uszkodzeń, które są nieodłączną częścią innych zabiegów epilacji. Laser jest o wiele bezpieczniejszy dla skóry, choć niektóre osoby mogą oczywiście odczuwać pewne pieczenie i ciepło w czasie samego trwania zabiegu. Epilacja laserowa jest jednak wykonywana przy użyciu końcówki wyposażonej w specjalny system chłodząco-znieczulający, którego zadaniem jest minimalizować te nieprzyjemne uczucia. Nie należy się zatem niczego obawiać.

 

Epilacja laserowa a gęstość energii

Nie każdy klient, zgłaszający się do salonu kosmetycznego na zabieg epilacji laserowej, będzie traktowany energią o tej samej mocy i gęstości. Wszystko dlatego, że różne typy włosów wymagają dopasowania do indywidualnego przypadku, ażeby zabieg okazał się jak najbardziej skuteczny. Wszystko uzależnione jest od koloru włosów, a także od karnacji, jaką posiada klient i od głębokości położenia cebulek włosowych. Z racji na różną gęstość energii, jaka musi zostać zastosowana, by włosy zniknęły, niektóre osoby - zwłaszcza te o mocnych włosach - muszą się przygotować na większe nieprzyjemności. Wówczas bowiem lekkie pieczenie może być odczuwane nawet i mimo układu chłodząco-znieczulającego. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że w czasie zabiegu należy zadziałać osobno na każdy włosek, a zatem jest on raczej czasochłonny. 

W trakcie jego przeprowadzania można regulować dawkę energii przy pomocy bądź mocy lasera, bądź też przy pomocy ilości impulsów światła, skierowanych w jeden punkt. Przy tym idealne gęstości energii zawierają się w przedziale od 20 do 80 J/cm2, choć już od 35-40 J/cm2 trzeba podzielić ową gęstość między serię impulsów, a zatem zastosować tak zwaną ekspozycję wielokrotną. Dlaczego? Ponieważ skumulowana w jednym miejscu za jednym razem mogłaby doprowadzić do powstania trwałych odbarwień i blizn - a przecież do gabinetu kosmetycznego chodzi się po to, ażeby poprawić swoją atrakcyjność, a nie ją zmniejszyć. Dlatego też tak istotne jest, aby udać się do gabinetu kosmetycznego i oddać się w ręce profesjonalistów - dopasują oni dawkę energii do indywidualnego przypadku, a nawet jeśli pojawią się jakieś odbarwienia, będą tylko tymczasowe i po pewnym czasie znikną.
Stosowanie się do tych nieprzekraczalnych norm jest tym istotniejsze, że dla różnych ludzi dopuszczalna ilość energii, jaka może być naraz skierowana na skórę jest różna. Wszystko zależy od indywidualnych właściwości i uwarunkowań. Każde ciało ma partie wrażliwsze i bardziej odporne, jednak nie sposób tego wcześniej przewidzieć. Dlatego też stosuje się ekspozycję wielokrotną. Dla jeszcze lepszego dopasowania do konkretnego przypadku, przed zabiegiem wykonuje się specjalną próbę - bez znieczulenia, a przy działającym układzie chłodzącym. Dzięki temu można się dowiedzieć, jak wielka gęstość energii jest najwłaściwsza dla skóry konkretnej osoby. Gęstość krytyczna to taka gęstość, po której przekroczeniu klient zaczyna odczuwać pieczenie.
Mimo że gęstość krytyczna przewiduje jeszcze zapas energii, który nie wywoła poparzeń i odbarwień, niestety trzeba się liczyć z tym, że skóra różnych ludzi reaguje nieco odmiennie, dlatego u około 1,5% pacjentów niestety obserwuje się odbarwienia, które - jak wspomniano - mogą się utrzymać do kilku miesięcy. Nigdy jednak nie jest to trwałe uszkodzenie i - jak widać - taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko.

zabieg epilacji laserowej

Od czego zależy skuteczność zabiegu?

Skuteczność zabiegu zależy nie tylko od użytego lasera, lecz również od fazy, w jakiej znajdują się akurat włosy, które zamierzamy usunąć. Warto wiedzieć, że włosy podlegają różnym fazom - od fazy wzrostu, poprzez fazę przejściową, aż po fazę spoczynku, kiedy to pozostają w uśpieniu. Zabieg jest najskuteczniejszy, jeśli laser działa na włosy znajdujące się w pierwszej fazie - czyli fazie wzrostu. Najmniej skuteczny jest zaś, gdy działamy na nie w momencie, gdy znajdują się w fazie spoczynku. Zabieg musi zostać zatem powtórzony, aby można było mieć pewność, iż zadziałaliśmy na wszystkie włosy w fazie wzrostu - dzięki temu rzeczywiście pozbędziemy się całego owłosienia. 
Jak już wspomniano, ważny jest również dobór odpowiedniego lasera. Na rynku dostępne są - i stosowane do wykonywania zabiegu epilacji - cztery. To laser: rubinowy, aleksandrytowy, neodymowy oraz diodowy. Nie sam rodzaj lasera jest jednak najważniejszy, a parametry, którymi może się poszczycić. Jeśli chcemy być pewni, że zabieg będzie skuteczny, zwróćmy uwagę na następujące rzeczy:
- moc średnią lasera
- układ chłodzenia tkanki
- czas trwania impulsu
- długość fali lasera

 

Epilacja laserowa - skutki uboczne

Epilacja laserowa niestety wiąże się również ze skutkami ubocznymi - o czym należy pamiętać. Co prawda są to skutki o wiele mniejsze, niż w przypadku innych zabiegów i typów epilacji, jednakże zapomnienie o nich może się wiązać z dodatkowymi i groźnymi konsekwencjami. Dlaczego? Ponieważ wiązka laserowa nie tylko podrażnia skórę, ale również czyni ją bezbronną wobec promieni UVA oraz UVB. Skóra zatem nie może być absolutnie eksponowana na słońcu w czasie trwania całej serii zabiegów. Jeśli klientka o tym zapomni, może to być groźne dla jej zdrowia, ponieważ niechroniona skóra bardzo szybko może zachorować na nowotwór. 
Ważne jest również pamiętanie o wszelkich przeciwwskazaniach - zwłaszcza o tym, aby nie poddawać się zabiegowi, jeśli skóra niedawno była eksponowana na słońcu, bądź też zawiera różnego rodzaju zmiany. Dlaczego? Ponieważ brak ochrony może sprawić, że zmiany zaczną się rozprzestrzeniać. Skóra, która poddana była działaniu promieni słonecznych przed zabiegiem również może być podatna na powstanie zmian genetycznych, prowadzących do rozwoju nowotworów. Trzeba zatem dbać o swoje bezpieczeństwo i stosować się do wszystkich zaleceń.

 

Epilacja laserowa - jak wygląda zabieg? 

Klient powinien zgłosić się na zabieg z ogoloną skórą, jednakże nie może zostać w nią wtarty żaden krem. Skóra musi być umyta, jednak pozbawiona obecności wszelkich balsamów i tego typu specyfików. A kiedy będziemy ją golić, można do tego użyć zwykłej golarki, jednak nie wolno używać pęsety, wosku, ani depilatora. Nie można również zgłaszać się na zabieg, jeśli na skórze widoczne są ranki, zadrapania lub podrażnienia - muszą się wszystkie wygoić, inaczej na pewno zabieg zakończy się powstaniem przebarwień. 
Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją, w czasie której sprawdza się stan skóry i zostaje przeprowadzony stosowny wywiad. Wykonywana jest również próba laserowa. Sam zabieg trwa dosyć długo - musi bowiem objąć wszystkie włoski. Po jego wykonaniu nie można się opalać, stosować zakazanych leków, kosmetyków i peelingów. Nie wolno również podrażniać skóry niewłaściwymi specyfikami, do których należy - co warto wiedzieć - również i mydło. Trzeba się strzec zwłaszcza przed kosmetykami zawierającymi w składzie alkohol. Nie wolno również korzystać z basenów i saun. Ważne jest za to stosowanie kremów z filtrem, które będą chroniły skórę przed działaniem promieni UVA i UVB, a także wcieranie w nią kremów o działaniu łagodzącym. One pomogą poradzić sobie z ewentualnymi podrażnieniami. Najlepiej stosować je kilka razy dziennie, przez 2-3 dni po samym zabiegu. Dla uzyskania najlepszych efektów koniecznie trzeba się poddać co najmniej 4 zabiegom epilacji laserowej.

EPILACJA LASEROWA - OFERTA ZABIEGU W KLINICE MURANO WARSZWA

Części ciała: całe ciało
Wskazania: nadmierne owłosienie
Czas trwania: 15-30 min
Przedział cenowy: od 150 zł

Umów wizytę lub dowiedz się więcej o zabiegu:
tel. 22 252 82 82, recepcja@klinikamurano.com.pl

#