#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Grzybica (Tinea Versicolor)

Choć tego nie widzimy, na powierzchni skóry każdego z nas żyją drożdże. Gdy jest gorąco i wilgotno, drożdże mają tendencję do szybszego wzrostu. Przerost pewnego rodzaju drożdży, znanego jako pityriasis versicolor, na skórze może powodować powszechną chorobę skóry znaną jako grzybica skóry.

Grzybica versicolor jest zaliczana do zakażeń grzybiczych, ponieważ drożdżaki są rodzajem grzyba. Jednak w przeciwieństwie do innych rodzajów grzybiczych zakażeń skóry, takich jak stopa atlety czy grzybica skóry, grzybica nie jest zaraźliwa. Chociaż może być uporczywa, nie powoduje uszkodzeń skóry.

Jak wygląda grzybica versicolor?

Grzybica versicolor może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale często występuje na tułowiu i ramionach. Pierwszym objawem choroby jest najczęściej pojawienie się małych, jasnych plamek na skórze. Plamki te mogą być białe, brązowe, opalone lub różowe, a niektóre z nich mogą być suche lub łuskowate. Choć początkowo mogą wydawać się słabo widoczne, w miarę wzrostu drożdżaka plamki te mogą się łączyć, tworząc plamy jaśniejsze (lub czasem ciemniejsze) od otaczającej je skóry. Grzybica może szybko ustąpić po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, natomiast przebarwienia mogą pojawić się później, po kilku tygodniach lub miesiącach, zanim skóra powróci do normalnego koloru.

Kto choruje na grzybicę versicolor?

Drożdżaki wywołujące grzybicę skóry żyją na skórze każdego człowieka. Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób drożdżak wywołuje objawy na skórze, a u innych nie.

  • Na grzybicę mogą zachorować zarówno osoby o jasnej, jak i ciemnej karnacji, ale może być ona bardziej widoczna u osób o ciemniejszej karnacji.
  • Dzieci i starsi dorośli rzadko chorują na grzybicę
  • Osoby mieszkające w rejonach tropikalnych mogą chorować na grzybicę przez cały rok. U osób mieszkających w innych rejonach świata grzybica może zanikać w chłodniejszych, suchszych miesiącach, a następnie pojawiać się ponownie w okresie letnim.

Jak dermatolog z certyfikatem rozpoznaje grzybicę versicolor?

Dermatolog z certyfikatem może zdiagnozować grzybicę versicolor na podstawie oględzin skóry. Jeśli lekarz musi potwierdzić diagnozę, może zdrapać fragment skóry dotkniętej grzybicą i obejrzeć go pod mikroskopem.

Innym sposobem potwierdzenia diagnozy grzybicy jest obejrzenie skóry za pomocą specjalnego urządzenia zwanego lampą Wooda. Dermatolog będzie trzymał lampę Wooda w odległości około 4 lub 5 cali od zmienionej chorobowo skóry. Jeśli u pacjenta występuje grzybica versicolor, to podczas oglądania skóry za pomocą tego urządzenia będzie ona miała żółtozielony kolor.

W jaki sposób dermatolodzy z certyfikatem lekarza medycyny estetycznej leczą grzybicę versicolor?

Przed zaleceniem leczenia grzybicy versicolor dermatolog weźmie pod uwagę kilka czynników, w tym miejsce pojawienia się grzybicy na Twoim ciele, stopień zaawansowania zmian na skórze oraz warunki pogodowe panujące w Twoim miejscu zamieszkania.

Leczenie grzybicy versicolor może obejmować:

- Leki stosowane miejscowo (nakładane na skórę)

W zależności od stopnia nasilenia grzybicy, dermatolog może zalecić Ci szampon przeciwgrzybiczy, krem lub balsam, dostępny na receptę lub bez recepty, który oczyści skórę. Substancją czynną w tych produktach jest zazwyczaj siarczek selenu, ketokonazol, mikonazol, pirytionian cynku lub terbinafina.

- Lecznicze środki czyszczące

Grzybica versicolor często powraca, gdy na dworze jest ciepło i wilgotno. W takich okresach pomocne może być stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu do mycia miejsc dotkniętych grzybicą mydła leczniczego lub szamponu z jednym z wyżej wymienionych składników aktywnych.

- Leki doustne (przyjmowane doustnie)

Jeśli infekcja obejmuje dużą powierzchnię ciała lub często powraca, dermatolog może przepisać tabletki przeciwgrzybicze. Ponieważ tabletki te mogą powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z innymi lekami, dermatolog będzie ściśle monitorował pacjenta w trakcie leczenia.

Chociaż drożdżycę można leczyć i nie powoduje ona powstawania blizn, powrót skóry do normalnego koloru może potrwać kilka tygodni lub miesięcy.

Grzybica versicolor

Jak mogę sobie radzić z grzybicą?

Dermatolodzy z certyfikatem zalecają następujące wskazówki, które mogą pomóc osobom cierpiącym na grzybicę skóry:

  • Stosuj produkty do pielęgnacji skóry z napisem "niekomedogenne" lub "nietłuste".
  • Noś luźne, dopasowane ubrania.
  • Chroń swoją skórę przed słońcem, szukając cienia, nosząc odzież ochronną i stosując wodoodporny krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania i wartości SPF 30 lub 30.
  • Nie korzystaj z opalania w pomieszczeniach zamkniętych.

#