#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Usuwanie rozstępów - zabiegi

usuwanie rozstępów

Rozstępy to mające przebieg równoległy wrzecionowate pasma skóry, która jest cienka i pomarszczona. W początkowym okresie są wyniosłe i obrzęknięte. Wraz z upływem czasu ulegają zanikowi. W zdecydowanej większości przypadków ich pojawieniu się nie towarzyszą żadne objawy. U niektórych osób ich wystąpienie może przebiegać z delikatnym świądem, bardzo rzadko zaś z uczuciem pieczenia oraz bólem. 

Do tworzenia się rozstępów dochodzi na poziomie skóry właściwej. Ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów. Są to komórki, które odpowiadają za produkowanie elastyny oraz kolagenu, czyli dwóch istotnych dla wyglądu skóry białek. Mają one postać włókienkowatą. Tworzą uporządkowaną sieć, która nadaje skórze nie tylko elastyczność, ale również sprężystość i jędrność. Dzięki nim skóra jest również odpowiednio napięta. 

 

Etapy tworzenia się rozstępów:

1.Faza pierwsza to faza zapalna, pseudohipertroficzna. Na jej etapie rozstępy mają kolor czerwony, czerwnoniebiecki oraz czerwonowinny. Układają się równolegle. Jest to ten etap, kiedy szanse ich usunięcia są największe.
2.Faza druga to faza zanikowa. Pozornie rozstępy się regenerują. Czerwone wcześniej linie zmniejszają się, a ich kolor blednie. Jest to wynikiem prób regeneracji sieci włókien kolagenowych oraz elastyny. Przywrócenie stanu skóry sprzed pojawienia się zmian jest jednak niemożliwe. W efekcie na powierzchni skóry powstają wyraźnie wyczuwalne prążki o białym zabarwieniu. Rozpoczęcie leczenia polepsza stan skóry, ale nigdy nie usunie rozstępów w stu procentach. 

 

Położenie rozstępów

W zdecydowanej większości przypadków rozstępy lokują się po obu stronach ciała. Wyjątkiem jest skóra twarzy, rąk oraz stóp. W przypadku brzucha mogą przybierać wygląd promienisty bądź wachlarzykowaty. Na biodrach biegną poprzecznie, na piersiach odchodzą promieniście od brodawki piersiowej. W przypadku okolicy lędźwi położone są horyzontalnie. 

Rozstępy zdecydowanie częściej występują u kobiet aniżeli u mężczyzn. Pojawić mogą się w każdym wieku chociaż na ogół do ich wystąpienia dochodzi w czasie ciąży oraz w okresie dojrzewania. W przypadku kobiet rozstępy najczęściej lokalizują się na piersiach, biodrach oraz górnej części ud. U panów typowa jest okolica lędźwiowo – krzyżowa. Mężczyźni trenujący intensywnie narażeni są na pojawienie się rozstępów na obręczy barkowej.

 

Dlaczego dochodzi do ich powstania?

1.Zbyt duży poziom kortyzolu we krwi – hormon ten wytwarzany jest przez korę nadnerczy. Jego zbyt duża ilość sprawia, że funkcja fibroblastów ulega upośledzenie. Zaczynają one produkować włókna kolagen i elastyny charakteryzujące się zwiększoną kruchością i bardzo niewielką podatnością na rozciąganie. Kiedy skóra nadmiernie się rozciąga (na przykład w czasie ciąży czy podczas gwałtownego wzrostu masy ciała), włókna zrywają się. Efektem tego zjawiska jest pojawienie się na skórze rozstępów. Bardzo często dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka. W efekcie rozstępy można bez trudu zobaczyć. 

2.zbyt duży poziom estrogenów – taka sytuacja ma miejsce w przypadku ciąży oraz zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia rozstępów.

3.Zażywanie leków, w których zawarte są  glikokortykosteroidy – na przykład w przypadku alergii, chorób autoimmunologicznych. Na skutek tych substancji naskórek staje się cieńszy, a synteza elastyny i kolagenu zostaje zahamowana. Do tego dochodzi degradacja tych włókien kolagenowych, które już istnieją. 
4.Dieta uboga w składniki odżywcze – najbardziej istotną rolę w zapobieganiu pojawieniu się rozstępów pełni cynk.

5.Uwarunkowania genetyczne. Jeżeli u matki występują rozstępy, to zachodzi naprawdę duże prawdopodobieństwo, że także córka padnie ich ofiarą. 

 

Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się rozstępów:

-otyłość;
-okres dojrzewania;
-ciąża;
-menopauza;
-intensywny trening na siłowni;
-częste wahania wagi – do pojawienia się rozstępów nie prowadzi jedynie jej wzrost, ale także duży spadek;
-zażywanie leków steroidowych;
-predyspozycje genetyczne.

 

Profilaktyka:

-utrzymywanie wagi na stałym poziomie;
-unikanie cudownych diet;
-właściwa, zbilansowana dieta, w której nie brakuje niezbędnych witamin i mikroelementów, ewentualnie zażywanie preparatów, które uzupełnią braki;
-stosowanie kremów, olejków, żeli oraz innych preparatów, które powstały na bazie olei roślinnych, elastyny, kolagenu, witamin,  acetazolamidów, alfahydroksykwasów. Warto pamiętać, że znaczenie ma nie tyle rodzaj kremu co odpowiednie nawilżenie skóry i jej właściwy masaż. 

rozstępy

Ważne składniki preparatów:

-ekstrakt z Centella asiatica – znajdują się w nim fitoestrogeny, które skutecznie stymulują produkcję kolagenu;
-wyciągi z soi – wykazują działanie antyutleniające, pobudzają fibroblasty do pracy, działają przeciwzapalnie;
-związki krzemu – dzięki nim możliwa jest regeneracja włókien kolagenu oraz elastyny, zwalczają one także wolne rodniki;
-pirogronian sodowy – wpływa na zwiększenie aktywności fibroblastów;
-kwas mlekowy – ogranicza rogowacenie naskórka;
-witamina A, C oraz E – wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. 

Stawiając na intensywne ćwiczenia fizyczne, należy pamiętać o indywidualnym do nich przygotowaniu. Powinny one zostać dobrane w sposób spersonalizowany do typu sylwetki, wieku oraz tego, jak bardzo jest się zaawansowanym, jeśli chodzi o trening. Ćwiczenia fizyczne powinny być progresywne. Należy wystrzegać się trwających długo silnych skurczy mięśni. Najlepsze efekty zapewnia połączenie aktywności sportowej na poziomie umiarkowanym z masażem, który przyczynia się do poprawy krążenia naczyniowo – limfatycznego. 

 

Leczenie

Laser frakcyjny CO2

Laser w sposób całkowicie kontrolowany uszkadza komórki skóry. Dochodzi do usunięcia zewnętrznych warstw naskórka. Warstwy skóry położone głębiej zostają pobudzone do odbudowy oraz regeneracji. Pozwala to na skuteczne działanie w przypadku rozmaitych problemów skórnych. Laser frakcyjny sprawdza się w leczeniu:
-zmarszczek;
-blizn;
-przebarwień;
-rozstępów;
-cellulitu.
Laser frakcyjny cechuje się ogromną skutecznością, a także szerokim zastosowaniem. Dzięki temu jest dzisiaj bardzo chętnie wykorzystywany w różnych klinikach oferujących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. 

Laser wyposażony jest w specjalną głowicę, w której znajduje się skaner. To właśnie on wypala w skórze urazy o charakterze termicznym, które mają postać mikrokanalików. Wiązka emitowana przez laser może być samym dotrzeć aż do warstwy tkanki podskórnej. Jednocześnie nie dochodzi do oparzenia skóry. Leżące wokół zdrowe tkanki są natomiast bardzo skutecznie pobudzone do błyskawicznie zachodzącej odbudowy oraz regeneracji. 

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego skutecznie pobudza fibroblasty, które zaczynają produkować kolagen oraz elastynę. Proces ten ma charakter długofalowy. W związku z tym trzeba zdać sobie sprawę z tego, że efekty będą uwidaczniały się stopniowo. Pierwsze widać już po około siedmiu dniach od zabiegu. Wyraźniej dostrzegalny efekt jest widoczny po około czterech do pięciu tygodni. Wówczas skóra jest już całkowicie wygojona. Pełny rezultat pojawia się mniej więcej po upływie pół roku od zabiegu. Wpływ na szybkość pojawienia się pełnego efektu mają indywidualne predyspozycje, prowadzony styl życia oraz właściwa pielęgnacja. Aby efekty były bardziej spektakularne, wari połączyć zabieg z podaniem osocza bogatopłytkowego. Dzięki temu proces gojenia się skóry będzie przebiegał szybciej. Bardziej intensywnie będzie także produkowany kolagen. 

 

Peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu glikolowego

Niskie stężenia kwasu glikolowego zmniejszają kohezję korneocytów. W efekcie dochodzi do zmniejszenia grubości warstwy rogowej. Duże stężenia powodują natomiast oderwanie się keranocytów oraaz emidermoliznę. Dochodzi do stymulacji produkcji nowych komórek tworzących naskórek oraz syntezy włókien kolagenowych, które położone są powierzchniowej warstwie skóry właściwej. To właśnie z tego powodu w przypadku powtarzania terapii dochodzi do zgrubienia naskórka oraz skóry właściwej.

 

Mikrodermabrazja

To zabieg, który doskonale regeneruje i uelastycznia skórę. Prowadzi również do pobudzenia krążenia oraz produkcji zarówno elastyny, jak i kolagenu. Zabieg jest w stu procentach bezpieczny i nie wiąże się dla pacjenta z dolegliwościami mechanicznymi. Jest to mechaniczne złuszczanie warstwy naskórka za pomocą specjalnego aparatu. Ściera on, a następnie wysysa stare komórki. Po zabiegu nie jest potrzebna żadna rekonwalescencja. Można łączyć mikrodermabrazję z peelingiem z użyciem kwasu glikolowego bądź TCA. 

 

Mezoterapia

Jest to metoda niechirurgiczna, którą medycyna zna i stosuje od lat. Sprawdza się w leczeniu rozmaitych schorzeń skóry. Podczas zabiegu w miejsca zmienione chorobowo wstrzykuje się właściwie dobrane substancje o działaniu leczniczym. Mezoterapię zawdzięczamy Michelowi Pistorowi. Początkowo metodę tą stosowaną do leczenia migreny, żylaków, a także chorób atakujących drogi oddechowe. Jej wielki come back zaczął się w latach siedemdziesiątych minionego stulecia. Do jej ogromnej popularności bez wątpienia przyczynia się to, że efekty rewitalizujące widoczne są bardzo szybko. Pacjenci są więc zadowoleni i czują się wspaniale. Na skutek wstrzykiwania w uszkodzone tkanki cennych koktajli dochodzi do indukowania odpowiedzi fibroblastycznej w warstwie skóry właściwej. Zabieg może być łączony z peelingiem z wykorzystaniem kwasu glikolowego. 
Inne metody:
Leczenie farmakologiczne: zażywani retinoidów prowadzi do normalizacji procesów rogowacenia. Zapobiegają one skutecznie degradacji kolagenu, a jednocześnie pobudzają fibroblasty do jego syntezy

Dermabrazja: obracająca się głowica pokryta jest elementami ścierającymi. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wpływ na wybór znieczulenia ma rozległość zabiegu oraz wiek pacjenta. Dermabrazja wykonywana jest tylko i wyłącznie przez chirurgów plastyków.

Chirurgiczne usunięcie rozstępów: to jedyna terapia, która ma charakter definitywny. Wycina się te fragmenty skóry, które pokryte są rozstępami. Oczywiście ta metoda pozostawia po sobie blizny, których usunąć się nie da.

USUWANIE ROZSTĘPÓW - OFERTA ZABIEGU W KLINICE MURANO WARSZWA

Części ciała: całe ciało
Wskazania: rozstępy skórne
Czas trwania: 15-30 min
Przedział cenowy: 350-4000 zł

Umów wizytę lub dowiedz się więcej o zabiegu:
tel. 22 252 82 82, recepcja@klinikamurano.com.pl

#