#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Usuwanie znamion - zabieg

usuwanie znamion warszawa

Znamiona mogą nam towarzyszyć niekiedy od urodzenia, mogą się też pojawiać z wiekiem. Czasami mogą stać się elementem szpecącym, niekiedy krępującym, gdy będą ulegać podrażnieniu staną się mocno denerwujące. Warto wiedzieć czy i kiedy należy usunąć znamię.

Na ciele każdy z nas może naliczyć masę różnorakich zmian skórnych. Nie zawsze są one atrakcyjne i będą dobrze wyglądać. Czasami mogą się stać elementem, który będzie w naszym przypadku źródłem kompleksów ze względu na nieestetyczny wygląd, a znajdą się takie sytuacje, gdy będą one niebezpieczne dla zdrowia. Przed usunięciem trzeba jednak dobrze dowiedzieć się co to za znamię i jak powinno się nimi odpowiednio zająć.

Niestety cały czas powtarzają się mity o znamionach, które wprowadzają wiele osób w błąd. Dlatego krótko postaramy się zwrócić uwagę na te masowo powtarzane nam mity i powiemy o faktach.

Każde znamię jest takie samo - MIT!

Chyba każdy zauważy, że skórne zmiany różnią się swoim rozmiarem, kolorem czy wypukłością. Dlatego trzeba to wszystko wziąć pod uwagę, szczególnie, że kryteria stosowane do klasyfikowania są tutaj różne. Na tej podstawie wyróżnić można wiele różnych znamion i trzeba dokładnie się nimi zainteresować, by określić o jaki problem chodzi. Są znamiona naskórkowe, przydatkowe, naczyniowe, barwnikowego. Dlatego tylko dobry specjalista będzie w stanie je skutecznie oceniać.

Znamiona trzeba regularnie badać - FAKT!

Pojawienie się jakiegoś znamienia już powinno być dla nas sygnałem, że coś jest nie tak. Dlatego przynajmniej co roku trzeba takie znamię pokazać lekarzowi i nie ma sensu zwlekać z wizytą, jeśli tylko zauważymy, że takie znamię zmienia się w czasie. Co powinno być alarmujące. Tutaj można pokierować się zasadą ABCDE. I tak powinniśmy zwracać uwagę na A - asymetrię znamion, nieregularne krawędzie B - border, kolor niejednolity C - color, a także średnicę określoną D-diameter, która może mieć więcej niż 5 mm a także E- ewolucja, a wiec czy takie zmiany się między są różnią co jakiś czas, czy się zwiększają, uwypuklają, mają nieco inny charakter.

Przy wizycie u lekarza specjalisty można oczekiwać, że będzie on przy użyciu specjalnego narzędzia w stanie zbadać jakie są znamiona czy się różnią.

Nie usuwa się znamion tylko z powodów estetycznych - MIT!

Nawet gdy lekarz uzna, że znamię czy inna zmiana nie będzie groźna dla zdrowia to jeśli będzie miała nam przeszkadzać czy też jest dla nas jakimś źródłem kompleksów to można się zdecydować na jej usuwanie.

Znamię może być usunięte tylko przez chirurga - MIT!

Do niedawna rzeczywiście interwencja chirurga była jednym możliwym rozwiązaniem, ale obecnie mamy lepiej rozwiniętą medycynę i gdy chodzi o usuwanie znamion także mamy metody mniej inwazyjne, które nie będą wymuszały nacinania skory. Można zastosować zabiegi laserowe czy też kriochirurgiczne. Najlepiej, by dermatolog wybrał dla nas konkretne najlepsze możliwe związanie.

Nie każde znamię można usunąć laserem - FAKT!

Takie urządzenia nie mogą być stosowane w momencie, gdy wydaje nam się, że dana zmiana skóra może mieć złośliwy charakter. Taką najlepiej i najbezpieczniej będzie usuwać w ramach zabiegów chirurgicznych, ponieważ dzięki temu będzie można wycinać pewne elementy w ramach badań histopatologicznych. Jeśli takie znamię będzie potraktowane laserem to zostanie całkowicie zniszczone i nie będzie się dało przeprowadzić badań, które pozwolą je określić i powiedzą jaki mają charakter. Za pomocą lasera można się pozbywać różnych znamion, jeśli lekarz będzie decydował, że w danym przypadku będzie to rzeczywiście metoda bezpieczna i nie będzie trzeba się obawiać problemów.

Po usunięciu znamienia zawsze zostaje blizna - MIT!

To mit, ponieważ wszystko zależy od tego w jaki sposób znamię będzie usuwane. Lekarze pokazują nam, że na pewno mniej inwazyjne jest likwidowanie laserem. Taka procedura będzie polegać na odparowaniu wody, która znajduje się w komórkach pod wpływem pojawiającego się ciepła. Laser nie niszczy tkanek, dzięki czemu rana będzie bardzo mała i w większości przypadków nie będzie się nawet trzeba decydować na stosowanie szwów czy innego zabezpieczenia. Nie ma konieczności przygotowywania opatrunków a taka rana będzie się dużo lepiej goić. Eksperci starają się także zauważać, że obecnie chirurdzy stosują rzeczywiście różnorakie techniki dążą do tego, by blizna, która miałaby się pojawić także była jak najbardziej estetyczna. Dlatego najczęściej obecnie pozostawione po usunięciu znamienia ślady są dużo mniej widoczne niż samo takie znamię przed wykonywanym zabiegiem.

Usuwanie znamion boli - MIT!

Zabiegi chirurgiczne, które zmierzają do usuwania różnorakich znamion realizowane są z użyciem znieczulenia miejscowego, co sprawia, że ten odczuwalny dyskomfort będzie minimalny. Bezbolesne będzie leczenie znamion przy użyciu lasera. Podczas takiego zabiegu może się wyłącznie pojawić małe pieczenie skóry, ale nie będzie ono na tyle silne, by konieczne było stosowanie znieczulenia.

znamiona

Sposoby usuwania znamion skórnych

Znamiona barwnikowe określa się jako takie o charakterze nowotworowym. W większości są one jednak łagodne i nie będą stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Może się jednak zdarzyć tak, że takie niegroźne znamię z czasem będzie się zmieniać i może się nawet przekształcić w złośliwe. Dlatego właśnie tutaj lekarze podkreślają, że kluczową sprawą będzie regularna obserwacja oraz usuwanie takich znamion w miarę szybko i to nie tylko pod kątem estetycznym, ale również ze względów zdrowotnych. Ocena charakteru znamion będzie oczywiście bardzo trudna. Lekarze starają się używać do tego specjalnego urządzenia określonego jako dermatoskop, który pozwala nam stwierdzić czy takie znamię będzie groźne. Badanie da się wykonać bez konieczności pobierania wycinków z tkanek. Należy jednak pamiętać, że nigdy po takim badaniu nie ma pewności w 100%. Zmiany mogą zachodzić w nieco głębszych warstwach skóry tak, żę nie będzie możliwe ich dokładne wykrycie przy pomocy tego urządzenia. Tego typu sytuacje to jednak rzadkość i większość znamion będzie się dało usuwać pod kątem estetyki. Jeśli pojawiają się podejrzenia, że może to być znamię złośliwe będzie się zalecało przeprowadzenie zabiegu w formie chirurgicznej i następnie badanie takiej usuniętej zmiany na ciele. Przed wykonaniem badania przeprowadza się również dokładny wywiad, który pozwoli określić czy mogą być w danej rodzinie jakieś sytuacje, w których prawdopodobny będzie nowotwór skóry.

Szczególnej uwadze trzeba poddać takie znamiona:

• mają ponad 6 mm średnicy

• są niesymetryczne, nierówne i nieregularne

• są ciemne bądź wielokolorowe

• zmieniają się pod względem struktury lub rozmiaru

• swędzą

• krwawią

• gdy na skórze pojawiło się nowe znamię

Usuwanie znamion prowadzone może być oczywiście w różnych metoda. Lekarz musi zająć się tutaj osądzeniem czy będzie podejrzenie zmiany złośliwej, bądź też może dojść do przerodzenia się w zmianę złośliwą. Konsultacje z lekarzem to najważniejsza kwestia pozwalająca potem wybrać możliwie najlepszą metodą zwalczenia zmian. Jeśli znamię będzie miało charakter złośliwy i będzie takie podejrzenie powinno się doprowadzić do usunięcia chirurgicznego. Dzięki temu będzie można takie znamię zachować i przeprowadzić na nich odpowiednie badania. Poza tym usuwa się także część zdrowych tkanek, tak by w ten prosty sposób zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem się zmian. Do zabiegu zakwalifikują się zmiany, które są narażone na działanie światła słonecznego. Niekiedy mogą one mieć taki charakter, który będzie sugerował, że możliwe będzie przekształcenie znamion w nowotworowe. Lekarze podkreślają, że są pewne zmiany, które takie cechy wykazują i powinno się z nimi wiązać wyjątkowe zainteresowanie.

Po wykonaniu zabiegu wycięcia zmian można przekazać je do badania. W ten sposób da się wykazać jaki charakter miała zmiana i czy rzeczywiście mogła być niebezpieczna. Szwy po zabiegu zdejmuje się najpóźniej po około 10 dniach. Należy jednak uważać na gojącą się ranę i ostrożność zachowywać przez około 3 miesiące. Zdarzają sie przypadki usuwania zmian ze względów estetycznych Przed zabiegiem na pewno trzeba wykonać wszystkie badania krwi, które pozwolą określić stan zdrowia. Jeśli znamiona mają charakter łagodny to zazwyczaj będzie się wykorzystywać laserowe usuwanie. Jednak taka metoda sprawia, że potem już nie da się badać tych tkanek, które były usunięte przez badanie histopatologiczne. Dlatego lekarz musi mieć pewność wybierając taką metodę, żę nie jest to zmiana złośliwa. Inaczej bowiem przez naświetlenie może tak naprawdę doprowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Takie usuwanie znamion jest jednak korzystniejsze dla pacjenta ponieważ będzie się charakteryzować tym, że jest mniej inwazyjne.

Po usunięciu mamy tylko niewielką ranę, na której powinien się znaleźć mały opatrunek ochronny. Jeśli zmiana ma łagodny charakter to możliwe jest także usuwanie przez lancetron. Wykonuje się tutaj elektrokoagulację i usunięcie zmiany specjalnym nożem elektrycznym. W czasie takiego zabiegu stosuje się elektrodę, która ma odpowiednie napięcie prądu, które nie będzie niebezpieczne dla człowieka. Taka metoda pozwala w czasie jednego zabiegu usuwać nawet kilka małych zmian bez nacinania skóry i to na pewno jest ważną sprawą. W ten sposób praktycznie nie widoczne będą blizny a po zabiegu pacjent nie musi na miejsce wykonania specjalnie zwracać uwagi, nie trzeba o to miejsce specjalnie dbać.

Ranka po zabiegu przypomina lekkie oparzenie a gojenie będzie trwało przez kilkanaście dni. W takim czasie powinniśmy raczej unikać wizyt na basenie czy też opalania. Metodę będzie się stosowało do zamykania naczynek, gdy leczy się cerę naczyniową. Inny sposób na usunięcie zmian to także kriochirurgia, której zaletom na pewno będzie szybki proces gojenia się rany. To tak naprawdę jedyna metoda, która nie będzie się wiązała z powstawaniem blizn. Polega na podawaniu miejscowych zmian działaniu zimna co doprowadza do ich niszczenia. W niskiej temperaturze naczynia się zamrażają i tym samym tkanka zdrowa oddziela się od chorej. Metoda stosowana jest między innymi przy leczeniu kurzajek. Zaletą będzie to, że jest to forma bezbolesna.

USUWANIE ZNAMION - OFERTA ZABIEGU W KLINICE MURANO WARSZWA

Części ciała: twarz, szyja, dekolt
Wskazania: zmiany skórne
Czas trwania: 30-60 min
Przedział cenowy: od 450 zł

Umów wizytę lub dowiedz się więcej o zabiegu:
tel. 22 252 82 82, recepcja@klinikamurano.com.pl

#