#
ul. Pokorna 2/8, 00-199 Warszawa (22) 255 82 82 kontakt@chirurgia-plastyczna.edu.pl

Wypełnianie zmarszczek - zabiegi

Wypełnianie zmarszczek

Mówiąc o zmarszczkach, mamy na myśli zagięcia oraz deformacje, które pojawią się na powierzchni skóry w miarę upływu lat. Pod wpływem mijającego wieku skóra staje się mniej elastyczna. W efekcie na jej powierzchni pojawiają się linie oraz drobne rysy, które z czasem przybierają postać zmarszczek. Na powstanie zmarszczek – obok procesu starzenia się skóry – ma wpływ także:
-niewłaściwa dieta;
-palenie papierosów;
-nadużywanie alkoholu;
-nadmierne wystawianie skóry na  działanie promieni słonecznych.

Zmarszczki dzieli się, biorąc pod uwagę przyczyny ich powstania oraz miejsce, na którym są zlokalizowane. Największe emocje wzbudzają zmarszczki pokrywające twarz. Warto jednak poświęcić nieco uwagi także tym, które lokalizują się na dekolcie, szyi, stopach oraz dłoniach.

 

Przyczyny powstawania a rodzaje zmarszczek

-zmarszczki mimiczne – mają one związek z mimiką naszej twarzy, powstają na skutek ruchów mięśni twarzy. To właśnie zmarszczki mimiczne dostrzec można jako pierwsze. Zazwyczaj do ich powstania dochodzi między dwudziestym piątym a trzydziestym rokiem życia. Na ogół lokalizują się w okolicach nosa, ust, oczu. Typowym miejscem dla nich jest również czoło;
-zmarszczki posłoneczne – do ich powstawania przyczynia się szkodliwe działanie promieni słonecznych. Na ogół ze zmarszczkami słonecznymi znajdują się również przebarwienia oraz odbarwienia skóry;
-zmarszczki senne – są wynikiem ułożenia skóry w trakcie snu;
-zmarszczki grawitacyjne – powstają na skutek naturalnego procesu starzenia się skóry.

 

Miejsce występowania a rodzaje zmarszczek

-zmarszczki na czole – na czole mogą występować na rodzaje zmarszczek: te o przebiegu poziomym oraz pionowym (tak zwana lwia zmarszczka lokalizująca się między brwiami)
-kurze łapki – są to zmarszczki o przebiegu promienistym, które lokalizują się w okolicy kącików oczu. Są wynikiem kurczenia się mięśni okrężnych oka, co ma miejsce podczas mrużenia oczu oraz uśmiechania się;
-zmarszczki pod oczami – to zmarszczki pojawiające się jako jedne z pierwszych na naszej twarzy. Powstają na skutek mimiki, ale za ich powstawanie odpowiada również przesuszenie skóry wokół oczu;
-usta palacza – to zmarszczki, które znajdują się nad górną wargą. Mają pionowy przebieg. Najczęściej pojawiają się po ukończeniu czterdziestego piątego roku życia. Wpływ na ich pojawienie się mają – poza wiekiem – braki w uzębieniu;
-zmarszczki marionetki – to fałdy, które lokalizują się poniżej kącików ust. Mają przebieg pionowy. Określa się je często również mianem zmarszczek smutku;
-zmarszczki na szyi – powstają nie tylko na skutek starzenia się skóry, ale również garbienia się, spania na zbyt wysoko ułożonej poduszce czy podpierania rękami brody bądź szyi;
-zmarszczki na dłoniach oraz stopach – powstają na skutek zapadania się skóry w zagłębienia, które są wynikiem budowy anatomicznej. Nie mają związku ze stanem skóry. Ich tworzenie się jest w dużej mierze zależne od tego, jak wytrzymała jest podskórna tkanka tłuszczowa.

Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego eliksiru młodości, który zapewniłby idealnie gładką skórę, na której nie byłoby zmarszczek. Nie udało się również odkrycie sposobu, który zapobiegałby ich powstawaniu. Na szczęście można skutecznie opóźnić pojawienie się zmarszczek na skórze. 

Do wypełniania zmarszczek najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy oraz kwas polimlekowy. Ten drugi jest nieco mniej znany, ale pozwala na uzyskanie długotrwałych efektów. Oba wypełniacze stosowane są w trochę inny sposób. Oba są jednak naprawdę skuteczne. Pojawia się więc pytanie, który z nich wybrać, aby móc cieszyć się młodą skórą pozbawioną zmarszczek. 

Zmarszczki to deformacje skóry, które pojawiają się wraz z wiekiem. Pierwsze dostrzec można już po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia. Zazwyczaj są to zmarszczki mimiczne. Powstawanie zmarszczek w późniejszych latach to efektem zmniejszającej się ilości kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu. Prowadzi to do utraty elastyczności przez skórę. Staje się ona cienka, susza i pomarszczona. Czynniki wewnętrzne to jednak nie jedyne, co ma wpływ na powstawanie zmarszczek. Pojawiają się one także na skutek:
-stresującego trybu życia;
-niewłaściwej diety;
-działania promieni UVA oraz UVB;
-palenia papierosów;
-niewłaściwej pielęgnacji skóry;
-gwałtownego spadku wagi.

usuwanie zmarszczek

Podstawa w walce ze zmarszczkami: profilaktyka

Zmarszczki pojawią się – jest to tylko kwestia czasu. Niektórzy dostrzegają je na swojej twarzy wcześniej, u innych pojawią się później. Nie da się obronić całkowicie przed ich pojawieniem się. Jeżeli doszło już do pojawienia się zmarszczek na twarzy, należy jak najszybciej zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło witaminy A, C, E oraz B. To one unieszkodliwiają wolne rodniki, które bardzo skutecznie niszczą włókna białkowe. Trzeba pamiętać o piciu wody oraz odpoczynku. Stosowanie kremów z filtrem również pomaga spowolnić proces pojawienia się zmarszczek. Sięgnąć można po kremy zawierające retinoidy. Jeżeli jednak mimo to zmarszczki się pojawiają, nie należy wpadać w panikę. Medycyna estetyczna przyjdzie z pomocą. Wypełniaczami, które obecnie stosowane są najczęściej są kwas polimlekowy oraz kwas hialuronowy. Oba są naprawdę skuteczne mimo tego, że wykorzystywane są nieco inaczej.

 

Kwas hialuronowy

W sposób naturalny występuje w organizmie każdego z nas. Jest całkowicie bezpieczny, a jego stosowanie nie wiąże się z ryzykiem alergii. To właśnie dlatego jest to wypełniacz stosowany najczęściej. Wiąże znajdujące się w skórze cząsteczki wody. Jest więc odpowiedzialny za jej właściwe nawilżenie. Dba także o to, aby skóra była gładka i sprężysta. Wraz z wiekiem jego ilość w naszym organizmie spada. W efekcie zaczyna pojawiać się coraz więcej zmarszczek. Specjaliści medycyny estetycznej, sięgając właśnie po kwas hialuronowy, skutecznie je jednak wypełniają. 

W zależności od tego, którą część twarzy poddaje się zabiegowi oraz jakie efekty chce się uzyskać stosowany jest kwas o różnej gęstości. W przypadku niwelowania kurzych łapek, zmarszczek na czole, zmarszczek nosowo – wargowych oraz wargowo – bródkowych sięga się po kwas charakteryzujący się małą lub średnią gęstością. Najrzadszy stosowany jest podczas mezoterapii igłowej, która pozwala odmłodzić skórę twarzy. Kwas hialuronowy, które podaje się w zabiegach medycyny estetycznej, jest w stu procentach zgodny z tym, który w sposób naturalny znajduje się w naszej skórze. To właśnie dlatego nie należy obawiać się powikłań ani reakcji uczuleniowych. 

Efekty przeprowadzonego zabiegu widać od razu. Kwas hialuronowy skutecznie spłyca zmarszczki na okres od sześciu do ośmiu miesięcy. Po tym czasie preparat całkowicie się wchłania. Zabieg należy więc powtórzyć. To, jak trwały jest efekt, uzależnione jest od gęstości zastosowanego preparatu oraz stopnia jego oczyszczenia. Im jest on gęstszy i im dokładniej oczyszczony, tym dłużej utrzyma się uzyskany efekt. 


Kwas polimlekowy
To związek chemiczny, który także występuje w naszej skórze w sposób całkowicie naturalny. Stosuje się go wówczas, kiedy celem jest kompleksowa poprawa kondycji skóry. Podawany jest głęboko w tkankę. Poprawia jakość skóry, przywraca objętość, która została utracona, skutecznie ją wygładza. Jest to idealny środek w przypadku osób, którym nie zależy na tym, aby efekt był widoczny od razu, ale by był trwalszy i naprawdę naturalny. Doktor Marek Wasiluk mówi, że po kilku dniach od podania kwasu polimlekowego efekt wypełnienia zanika. W ciągu następnych kilku tygodni i miesięcy zarówno zmarszczki, jak i bruzdy zaczynają się jednak niwelować. Kwas polimlekowy pozostał w tkane, stymulując ją do odnowy kolagenu. Tworzą się nowe komórki oraz włókna, dochodzi do przyrostu tkanek, co prowadzi do rozprostowania zmarszczek oraz bruzd. W tym wypadku leczone są nie tylko objawy, ale również przyczyny procesu starzenia się. Na skutek zabiegu dochodzi do bardzo naturalnego odbudowania objętości, które na przestrzeni lat zaczęły w skórze zanikać. Jeśli ponownie dojdzie do pojawienia się zmarszczek oraz bruzd, będzie to sygnał, że proces starzenia się postępuje nadal. 

 

Wypełniacze – co to jest?

Jest to grupa specjalnych preparatów, które wykorzystywane są przez medycynę estetyczną. Dzięki nim powierzchnia skóry jest modelowana, dochodzi także do jej korekcji. Pozwalają na przywrócenie skórze młodego wyglądu za sprawą spłycenia lub wyeliminowania zmarszczek. Wypełniacze dzieli się na trwałe oraz czasowe. Czasowe dostępne są najczęściej pod postacią żelu. Głównym ich składnikiem jest kwas hialuronowy. Wypełniacze trwałe także występują pod postawią żelu, ale zawierają substancje, które nie występują w naszym ciele. Nie szkodą nam, ale organizm nie jest w stanie wchłonąć ich całkowicie. 

 

Siła zamknięta w naturze

W ciągu ostatnich kilku lat preparaty na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są w zabiegach o charakterze pielęgnacyjnym i upiększającym coraz częściej. Jest to substancja, która ma pochodzenie naturalne: znajduje się w organizmie każdego z nas. Odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu wody w przestrzeni międzykomórkowej, która znajduje się w tkance łącznej. Wpływa to na właściwy poziom nawilżenia, a także odpowiednią sprężystość skóry. Po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia zawartość kwasu hialuronowego w skórze zaczyna się zmniejszać. Dochodzi do stopniowej utraty elastyczności, a skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Dostrzec można na niej pierwsze zmarszczki. Stosując preparaty zawierające kwas hialuronowy, można skutecznie zapobiec tym procesom lub istotnie opóźnić ich pojawienie się. 

 

Kwas hialuronowy – jak wykorzystać jego działanie?

Substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Nie wywołuje reakcji alergicznych, nie podrażnia. Kwas hialuronowy może być wykorzystywany do:
-korekcji głębokich bruzd nosowo – wargowych;
-zlikwidowania linii marionetki;
-usunięcia doliny łez;
-usunięcia zmarszczek znajdujących się wokół oczu;
-wymodelowania łuku brwiowego oraz zapadniętej okoli skroniowej;
-kształtowania linii łuków jarzmowych;
-korekcji konturu twarzy;
-korekcji konturu nosa;
-powiększania ust.

 

Jak wygląda zabieg?

Kwas hialuronowy lub inny wybrany wypełniacz wprowadzany jest na właściwością głębokość albo do warstwy skóry właściwej, albo do tkanki podskórnej. Osoby, które charakteryzują się niskim progiem odporności na ból, mogą poprosić o podanie znieczulenia miejscowego. Substancję wstrzykuje się w linie zmarszczek. Do zabiegu wykorzystuje się niezwykle cienkie igły. Rodzaj wypełniacza dobiera się do miejsca, w które ma zostać wstrzyknięty, wielkości obszaru objętego zabiegiem oraz głębokości. 

 

Na jakie efekty można liczyć?

Efekty widać natychmiast po zakończeniu zabiegu. Utrzymują się mniej więcej rok. Trwałość efektu uzależniona jest jednak od szeregu czynników, do których zalicza się wiek, tryb życia, rodzaj zastosowanego preparatu oraz miejsce, w które został podany. Aby zwiększyć trwałość osiągniętych efektów, zaleca się wystrzegać długiej ekspozycji na promienie słoneczne oraz wysoką temperaturę. 
Po zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego wskazane jest ograniczenie silnej mimiki twarzy przez jeden dzień. Przez dwadzieścia cztery godziny po zabiegu wskazane jest wystrzeganie się:
-stosowania kremów i środków pielęgnujących, w składzie których znajdują się kwasy owocowe;
aktywności fizycznej. 
Wskazane jest także zachowanie odpowiedniego odstępu czasu przed kolejnymi zabiegami.

Zabiegu nie wykonuje się w przypadku:
-ciąży;
-karmienia piersią;
-chorób nowotworowych;
-chorób autoimmunologicznych;
-miejscowych stanów zapalnych;
-skłonności do powstawania blizn;
-nieustabilizowanej cukrzycy.

WYPEŁNIANIE ZMARSZCZEK - OFERTA ZABIEGU W KLINICE MURANO WARSZWA

Części ciała: twarz
Wskazania: lwia zmarszczka
Czas trwania: 15-30 min
Przedział cenowy: 400-800 zł

Umów wizytę lub dowiedz się więcej o zabiegu:
tel. 22 252 82 82, recepcja@klinikamurano.com.pl

#